ERR: SELECT usr,COUNT(*) AS 'cnt' FROM browsing WHERE sip=65857635 AND shost LIKE 'ec2-3-236-232-99.compute-1.amazonaws.com' AND bdate>=1634420813 GROUP BY usr

Zastavení č.16 - Sad Dr. Edvarda Beneše, Životní prostředí Kopřivnice

Anketa
Třídění odpadů
Třídíte odpad?
ANO, částečně
706706
706 hlasů
NE
440440
440 hlasů
ANO
719719
719 hlasů
Kontakty
ERR: SELECT COUNT(DISTINCT usr) AS 'cnt' FROM browsing WHERE bdate>=1634679833 AND sbot=0 LIMIT 1

Městský úřad Kopřivnice
odbor životního prostředí
Štefánikova 1163
742 21 Kopřivnice

e-mail:

tel: 556 879 786

kontakty na pracovníky

Zastavení č.16 - Sad Dr. Edvarda Beneše

ERR: SELECT COUNT(DISTINCT usr) AS 'cnt' FROM browsing WHERE bdate>=1634679833 AND sbot=0 LIMIT 1

Sad Dr. Edvarda Beneše  (326 m n.m.)

Dominantami parku jsou dvě významné budovy, které pro sebe postavili synové zakladatele kopřivnické kočárovky Ignáce Šustaly. V pravé části parku je vila Josefa Šustaly (č.p. 226), která byla postavena v roce 1890 ve francouzském stylu. Ve vile bylo na popud kopřivnického vlastivědného pracovníka, badatele a spisovatele Emila Hanzelky, zřízeno v roce 1947 nejdříve Lašské a později v roce 1954 Technické muzeum. Vila, která stojí v levé části parku, patřila Adolfu Šustalovi (č.p. 243). Byla postavena v roce 1892. Parkový areál byl původně tvořen dvěma samostatnými zahradami. U každé vily byla okrasná zahrada s užitkovou částí. Výsadby byly koncipovány v anglickém slohu a velice dobře zapadaly do okolní vesnické krajiny v podhůří Beskyd.

Po válce se park včetně obou vil stal majetkem automobilky Tatra. Veliké magnolie a šeříky musely ustoupit stavbě tanečního pódia. U vchodu do parku byl každoročně vysazován větší kruhový květinový záhon. Jinak byl park opomíjen a chátral. K velké rekonstrukci došlo v letech 1966 a 1967. Důvodem rekonstrukce byla stavba skleněné muzejní haly v zadní části zahrady. Odstraněním oplocení byly obě zahrady spojeny.

V parku se nachází řada významných stromů. Památný strom platan javorolistý (Platanus x acerifolia) je pojmenován po Platan Emila HanzelkyEmilu Hanzelkovi. K pozoruhodným dřevinám patří dále jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) - jehličnan vypadající jako listnatý strom, jírovec červený (Aescullus x carnea) - červeně kvetoucí kaštan, liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) - strom s květy podobnými tulipánu a dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) - strom s trny i na kmeni.

Zajímavými stromy jsou sloupovitý kultivar dubu letního (Quercus robur ´Fastigiata´), červenolistý a stříhanolistý buk lesní (Fagus sylvatica ´Atropurpurea´ a ´Atropurpurea Laciniata´), sloupovitý a převislý jilm horský (Ulmus glabra ´Fastigiata´ a ´Pendula´) a stromovitá forma tisu červeného (Taxus baccata).

V parku rostou také nepůvodní druhy dřevin, které již v Kopřivnici „zdomácněly“ a rostou na mnoha jiných místech ve městě. Patří sem sakura (Prunus serrulata ´Kanzan´) a borovice vejmutovka (Pinus strobus). K zajímavým keřům patří ibišek horský (Hibiscus siriacus), šácholan kobus (Magnolia kobus),  hloh šarlatový (Crataegus coccinea) a kdoule obecná (Cydonia oblonga).

Na jaře rostou v parku byliny, které jsou typickými podrostovými bylinami ve zdejších lesích a zvyšují ekologickou hodnotu parku. Jsou to například sasanky a česnek medvědí.

Dřezovec trojtrnný dorůstá výšky přes 30 metrů. Korunu má řídkou, vzdušnou a rozložitou. Na kmeni a silnějších větvích se tvoří až 20 centimetrů dlouhé, zpravidla rozvětvené trny. Ozdobné dlouhé lusky mají fialovohnědou barvu.

První liliovníky patřily pro svou krásu k prvním dovozním artiklům z „Nového světa“. Korunu mají lehce stavěnou, v obrysu nepravidelnou. Květy mají tvar a velikost tulipánu, jsou barvy žlutozelené, s oranžovou kresbou. Liliovník tulipánokvětý kvete v červnu a červenci.

Jinan doulaločný je krásný kuželovitý strom dorůstající výšky přes 20 metrů. Zdánlivě lupenité listy jsou v podstatě původně listy jehličnaté. Tento druh je pokládán za nejstarší „žijící fosílii“ na Zemi, protože je už asi 200 miliónů let součástí vegetačního krytu Země. Může se dožít stáří až 2 tisíců let.

Stromové druhy jírovců mají široce vejčitou, těžkou a stinnou korunu, silné větvičky a velké pupeny. Kvetou krásně ve velkých vzpřímených květenstvích, latách. Semena – kaštany jsou uzavřené v ostnitých tobolkách. Jírovec červený má tobolky jen nepatrně ostnité.

Platany javorolisté jsou krásné, mohutné a hlubokokořenící stromy s nápadně loupavou kůrou. Mají-li dostatek prostoru a dobré podmínky k růstu, dosahují úctyhodných rozměrů (výška až 40 metrů, obvod kmene 5,5 metrů).

 

 

 

Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Přihlásit
Registrovat
Diskuze
Vaše komentáře
Nic nového.
Akce